Titt i tidningsarkivet gav bra berättelser

NA 12 november.

Var? Nerikes Allehanda

Vem? Reportrarna Christina Eriksson, Stefan Hazianastasiou och Anders Uddling samt fotografen Gabriel Rådström.

Vad? NA har kartlagt de senaste fem årens skjutningar i Örebro och berättar att det sedan 2018 skett 47 skottlossningar varav tio varit dödande. Man har pratat med polisen, vittnen och närboende, men också med eldsjälar som kämpar med frågan, tidigare våldsbrottslingar och en forskare som berättar om möjligheter till avhopp.

Hur? Redaktionen insåg att man nästan bara berättade om skjutningar när de skedde, men saknade ett samlat grepp på frågan. Efter valet satte man igång med att begära fram statistik från polisen, läsa gamla polisprotokoll och inte minst titta i det egna tidningsarkivet. Genom att gå några år bakåt i tiden var det också lättare att få bra berättelser av vittnen och drabbade.

Citat: ”Förr var det en chock när det hände, nu har det blivit en vana.” Khadija Omar, Vivallabo.

Läs här (låsta artiklar): Skottlossningarna

Skrämmande om samhällstjänst

SVT Skånes avslöjande om hur pedofiler och andra sexbrottslingar fått göra samhällstjänst där de kommer i kontakt med barn och unga ledde till raseri hos politikerna.

Palmemordet 40 år: Nässjöspåret

Smålands Dagblad berättar om Palmes besök i Nässjö en månad före mordet. Besöket var kopplat till ett lokalt S-uppror, som senare fick Säpo att förhöra en grupp lokala socialdemokrater.