Smart om kaffe och kommunekonomi

Foto: Shutterstock

Var? SVT Nyheter Sörmland.

Vem? Mattias Gunnarsson.

Vad? SVT Sörmland har tittat på hur det höjda kaffepriset påverkar en storkonsumen som en hel kommun. Förra året köpte Eskilstuna kommun kaffe för nästan sex miljoner. Hur går det i år och kommer kommunen börja ta betalt för kaffet av sina anställda var frågor som reportern ställde till en representant från kommunen.

Inslaget kompletteras med klassisk vox pop på stan.

Citat: ”Vi har redan sett en 20-procentig kostnadsökning på vårt kaffeavtal.” Områdeschef Marko Ravlic på Eskilstuna kommun

Titta här: Eskilstuna kommun riskerar miljonsmäll när kaffepriset stiger

NA tog över polisens nedlagda utredning

När en polisutredning om ett mångmiljonbedrägeri på Universitetssjukhuset Örebro lades ned av åklagaren tog NA över utredningen. Det skrämmande resultatet hittar vi den imponerande artikelserien ”Spökläkarna”.

De avslöjade klubbens olagliga upplägg

Borås Tidning avslöjar hur Elfsborg folkbokför sina nya allsvenska spelare på ett sätt som bryter mot lagen och hur tidigare spelare på pappret bor kvar i Borås trots att de

Balanserat om dömda på valsedlarna

Att ta reda på vilka kandidater till valet som är dömda för brott är enkelt. Men Hallandsposten hade också fingertoppskänslan som krävs för att göra bra journalistik av saken.