Skrämmande om samhällstjänst

Foto: Kriminalvården

SVT Skånes avslöjande om hur pedofiler och andra sexbrottslingar fått göra samhällstjänst där de kommer i kontakt med barn och unga ledde till raseri hos politikerna.

Var?

SVT Nyheter Skåne.

Vem?

Natalie Medic och Fredrik Svenningsson.

Vad?

SVT Nyheter Skåne avslöjar att Kriminalvården upprepade gånger har placerat samhällstjänstdömda sexbrottslingar i föreningar med barn- och ungdomsverksamhet. Bland dessa finns både sådana som dömts för sexuella övergrepp på barn och innehav av barnpornografi. Avslöjandet fick politikerna att rasa, och riksdagens justitieutskott kallade Kriminalvården på utfrågning.

Hur?

Reportrarna har har gått igenom placeringsbeslut för samhällstjänst under 2024 och 2025. Minst 17 personer runt om i landet som är dömda för sexualbrott har avtjänat straffet i föreningar med barn- och ungdomsaktiviteter.

Man har också hittat personer som tidigare dömts för sexualbrott som våldtäkt och försök till överfallsvåldtäkt och som placerats i sådana föreningar när de senare dömts för andra brott.

Citat

”Jag berättade för dem att att det var det dummaste ni har gjort. Har ni sett vad jag är dömd för? Och så sätter ni mig bland barn.” En av de dömda männen reagerade själv starkt när han fick veta var han skulle göra samhällstjänst.

Palmemordet 40 år: Nässjöspåret

Smålands Dagblad berättar om Palmes besök i Nässjö en månad före mordet. Besöket var kopplat till ett lokalt S-uppror, som senare fick Säpo att förhöra en grupp lokala socialdemokrater.

Välberättat om mäklarbedrägeri

P4 Stockholm fick ett tips om en mäklare som lyckades lura en äldre kvinna att sälja sin Kungsholmenlägenhet till underpris – till mäklarens egen bror.