Skrämmande berättelser om det giftiga dammet

Genrebild Foto: Daniel Ramos/Unsplash

P4 Halland har pratat med ett tjugotal anställda och tidigare anställda på Stena Recycling i Halmstad, som andats in ett damm av tungmetaller på jobbet. Trots kritik från arbetsmiljöinspektörer har företaget ännu inte åtgärdat alla problem.

Var?

Sveriges Radio P4 Halland.

Vem?

Alma Tallborn Aringskog och Sao-Mai Dau.

Vad?

Redaktionen berättar om hur anställda vid Stena Recyclings anläggning i Halmstad under närmare tio år arbetat i ett damm med höga nivåer av bland annat bly och arsenik. Trots att både Arbetsmiljöverket och företagshälsovården larmat har finns en del av problemen fortfarande kvar. Vidare visar granskningen att Arbetsmiljöverket lade ned sitt pågående ärende mot anläggningen trots att alla åtgärder de hade krävt inte var vidtagna. Den senaste delen av granskningen handlar om att Stena Recycling dessutom givit de anställda fel sort ansiktsmasker mot dammet.

Hur?

Reportrarna har pratat med ett tjugotal anställda och före detta anställda på anläggningen som berättat om arbetsmiljön. De har vidare granskat handlingar på över tusen sidor och pratat med experter.

Reportarna berättar mer om arbetet i tidningen Journalistens podd Veckans gräv.

Citat

”Jag gick runt i trapporna på anläggningen och kände fan vad jobbigt det är att andas.” Tidigare anställde Eric Stellemark, som fått astma och en lungvägssjukdom till följd av det giftiga dammet.

ST granskade de lokala guldköparna

Gulpriset är högt, men det finns fällor att trilla i för den som vill sälja mormors vigselring. Sundsvalls Tidning har tittat på guldbranschen både på nätet och i sitt närområde.

DD dök ned i Dalarnas simhallar

Många av Sveriges simhallar är 50–60 år gamla och i akut behov av renovering. Dala-Demokraten dök ned i bassängfrågan och tog reda på hur det ser ut lokalt i Dalarna.