Kriminellas encrochatmobiler en gyllene förstahandskälla

Var? Upsala Nya Tidning

Vem? Staffan Wolters

Hur? När den franska polisen avkrypterade Encrochattelefonerna så var det ett stort genombrott för jakten på tunga brottslingar i många länder. I Sverige har polisen identifierat 500 brottslingar i 150 utredningar.

Här finns guldmaterial, även för lokal krimjournalistik.UNT gör det mesta av de lokala Encrochatfallen genom att gå igenom polisens förundersökningar med dammsugare. Resultatet är en fascinerande inblick i den kriminella världen, dokumenterad av brottslingarna själva. En gåva till journalister som orkar sortera genom det digra materialet av chattar, bilder, filmer och annat som bevarats till eftervärlden. 

Läs här: Bilderna som bidrog till yrkesbrottslingens fall – Upsala Nya Tidning

Citat: “Halv mil på en kväll de va jag kallar flow” säger 29-åringen som dömts till 9,5 års fängelse

De gjorde en megaenkät

SVT Småland åkte runt i sina två län och frågade 80 smålänningar och ölänningar om vilka frågor vill de ha svar på inför valet.

De gjorde en egen valturné

P4 Göteborg gjorde under våren och försommaren en egen valturné för att föra samman väljarnas funderingar med politikernas svar.