Häpnadsväckande om felplacerade skolbarn

Foto: Taylor Flowe/Unsplash

SVT Nyheter Örebro har kartlagt felplaceringar av barn i anpassad skola (tidigare särskola) i kommunerna i Örebro län. Katläggningen visar att problemet finns i anmärkningsvärt många kommuner.

Var?

SVT Nyheter Örebro.

Vem?

Leonora Toplica.

Vad?

SVT Nyheter Örebro berättar att åtminstone hälften av Örebro läns tolv kommuner felaktigt har placerat barn i anpassad skola (tidigare särskola). Detta efter att barnen först diagnosticerats med intellektuell funktionsnedsättning, men senare förklarats fria från samma diagnos. I ett reportage får tittarna träffa Ronja, som under några år från och med att hon var elva gick i anpassad klass och kände sig kraftigt understimulerad. Efter omplaceringen tappade hon självförtroendet och blev socialt isolerad. Senare, när psykologerna backade på hennes diagnos, flyttades hon tillbaka till vanlig skola.

Just Ronjas hemkommun, Ljusnarsberg, sticker ut i kartläggningen med fem kända fall av felplacerade elever 2010–2025. I granskningen pekas ett konsultföretag i Västerås ut som bidragande till kommunens felplaceringar. Företagets hyrpsykologer har tidigare IVO-anmälts av sörmlandskommunen Katrineholm, efter att denna hittat ett trettiotal felplacerade elever i en granskning.

Hur?

Reportern har begärt ut sammanställningar av felplaceringar i anpassad grund- och gymnasieskola under åren 2010-2025 från samtliga kommuner i Örebro län. Då inte alla kommuner lyckats leverera någon sådan har hon istället begärt ut beslut om utskrivningar från anpassad skola där orsaken är att eleven inte längre anses ha en intellektuell funktionsnedsättning.

En del av kommunerna har lämnat ut de efterfrågade besluten, medan andra har uppgivit att de inte kunde det. Detta då besluten inte var sökbara och arbetet med att ta fram dem ansågs vara för tidskrävande.

I publiceringen konstateras därför att det finns ett mörkertal när det gäller tillbakaplaceringar till vanlig skola. Man avstår därför att berätta antalet upptäckta felplaceringar.

Citat

”Det är ju allvarligt att det har hänt, för det är ett så pass stort beslut vi tar som har en stor påverkan på eleven. Sen måste ju jag kunna lita på vad en legitimerad psykolog jag har i min elevhälsa säger.” Andreas Lundholm, skolchef i Ljusnarsbergs kommun.

Skrämmande om samhällstjänst

SVT Skånes avslöjande om hur pedofiler och andra sexbrottslingar fått göra samhällstjänst där de kommer i kontakt med barn och unga ledde till raseri hos politikerna.

Palmemordet 40 år: Nässjöspåret

Smålands Dagblad berättar om Palmes besök i Nässjö en månad före mordet. Besöket var kopplat till ett lokalt S-uppror, som senare fick Säpo att förhöra en grupp lokala socialdemokrater.