De döda under pandemin – unik inblick från bårhuset

Var? Corren

Vem? Annika Hesser, Viktor Bomgren

Hur? Ett unikt reportage från bårhuset i Linköping, om arbetet på en plats där döden ständigt är närvarande. En uppgift för journalistiken är att ta läsarna till platser de annars inte skulle få inblick i. Det här är ett intressant exempel, där alla perspektiv finns med – både respekten för de döda, det svåra specialiserade arbetet som görs med döda kroppar, och personalens känslor och reaktioner under pandemin, där en press sattes som inte känts tidigare. Mycket läsvärt.

Läs här: Pandemin tog hårt på bårhuspersonalen – Corren

Citat:  “En del grät och var jätterädda, det är väldigt olika hur man hanterar det här.”

Skrämmande berättelser om det giftiga dammet

P4 Halland har pratat med ett tjugotal anställda och tidigare anställda på Stena Recycling i Halmstad, som andats in ett damm av tungmetaller på jobbet. Trots kritik från arbetsmiljöinspektörer har

ST granskade de lokala guldköparna

Gulpriset är högt, men det finns fällor att trilla i för den som vill sälja mormors vigselring. Sundsvalls Tidning har tittat på guldbranschen både på nätet och i sitt närområde.